Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
29 postów 1115 komentarzy

Orzeł w cierniowej koronie

Mariusz G. - Prawdziwy mężczyzna to nie ten który odnosi same sukcesy, ale ten , który nie boi się ponieść klęski w słusznej sprawie.

O tym i o tamtym

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Generalnie takie tam pitu-pitu

Dawno, dawno temu, kiedy to Polakom wydało się , że odzyskali niepodległośc, przy okazji pobytu w Baniach Mazurskich wysłuchałem utyskiwań mojego , tam mieszkajacego kolegi nad losem miejscowego popegieerowskiego chłopstwa. Otóz ludzie ci po likwidacji PGR-ów otrzymali jakies pieniądze , które miały im pozwolic opracowac i zrealizowac nowy plan na życie. Pierwszym i jak sie okazało ostatnim owocem tego zabiegu była antena satelitarna na kazdym domu i zwiększone przez kilka miesięcy obrotyw miejscowych sklepach spozywczych. Mój kolego zarzucał tym biedakom , że zamiast zrobic z tymi pieniędzmi coś pożytecznego, zwyczajnie je przejedli. Niby miał rację, jadnakowoż racje niepełną, bądź nieracjonalnie posiądniętą . Bowiem na moje pytanie, co powinni konkretnie zrobic powiedział, że powinni sie przekwaliwikowac, ale na - kogo , to juz nie wiedział i uważał , że to nie jego obowiązek wiedziec. Próbowałem z niego wydusic , jakich to fachowców, którymi mogliby zostac w krótkim czasie niewykwalifikowani robotnicy nam brakuje, ale milczał jak kamień.

Dlaczego to wspominam, bo własnie przeczytałem post Pana Nikandera i zacząłem sie zastanawiac.

Nie znam sie na ekonomii, wiec nie mogę sie odnieśc do Jego wyliczeń, ale mam przeczucie ,że model ekonomiczny państwa nie jest statyczny i nie jest prosty, ani nawet mało skomplikowany. A wiec przeczuwam, że załozona stopa inflacji nie tylko generuje straty , które opisał, ale również straty o których nie wie i zyski , których nie próbował liczyc.

Zawsze , co mnie jednak razi w wypowiedziach ekonomistów, to stwierdzenie, że mamy szansę na szybki rozwój gospodarczy, badź zmarnowalismy taką szansę.

Czyli konkretnie szansę na co? Zwiekszenie jakiejś produkcji? Czego? Czego na świecie brakuje. Gdy jadę przez kraj i widzę te liczne centra logistyczne, to które półki w nich czekają na towar, który mógłby powstac w wyniku naszego rozwoju. Tak samo , jak jest masa wirtualnego pieniądza, tak samo jest masa rzeczywistego towaru , który opuscił producenta, a jeszcze nie dotarł do finalnego nabywcy. Czy jest w ogóle szansa , że kiedys dotrze?.

Odnoszę wrażenie, że kardynalny bład wiekszości ekonomistów, to traktowanie , jako punktu wyjsciapytania co zrobic , by było więcej?, podczas gdy przedmiotem rozwazań powinno byc, co zrobic , by było w sam raz.

Ale ja w sumie nie o tym, a o bardziej przyziemnych sprawach.

Otóż Nowoczesna wyliczyła, że bo skróceniu wieku emerytalnego wiekszośc kobiet na emeryturze bedzie głodowac i jedyny sposób , aby temu zaradzic jest wyższy wiek emerytalny. I tu znowu nasuwa mi sie pytanie podobne jak 25 lat temu. Jezeli emerytka niemal umrze z głodu przy 750 zł na miesiąc , to jak daje radę życ np. córka tej niedoszłej emerytki, która nie dostaje nic na miesiąc , bo nie ma pracy, bo jedyne miejsce pracy w mieście blokuje jeszcze jej mama. Ale to szczegół. Przeglądałem ostatnio oswiadczenia majątkowe Naczelnika Urzedu Celnego w Suwałkach. Dochód roczny z tytułu słuzby, to ponad 150 tys. zł. Jest to kwota , która otrzymuje człowiek na nieco sztucznym etacie, majacy pod sobą kilkadziesiąt osób i zadnych strategicznych decyzji do podjęcia. Wygląda , to mniej wiecej tak , jakby w kiosku stworzyc dwa stanowiska : sprzedawcy i kierownika. , z których pierwszy zarabia 1000zł , a drugi 5 000 zł i tłumaczyc temu pierwszemu, że by mieć emeryturę inną niz głodowa, to musi pracowac do 80 roku życia , bo inaczej zwyczajnie się nie da. Tymczasem da sie i ta na dwa sposoby. Po pierwsze mozna zlikwidowac etat kierownika kiosku  (jako niepotrzebny) , sprzedawcy zapłacic 3 tys. i jeszcze 3 zaoszczędzic, albo ( jesli już nowa świecka tradycja (Konstytucja) każe , by w kazdym kiosku był kierownik, to przeznaczoną na wynagrodzenia pulę podzielic bardziej równo. W zasadzie , to jest jeszcze trzeci sposób: fundusz płac dalej dzielic w sposób bandycki, ale bardziej równo fundusz emerytalny. Podobnie i z innymi zobowiązaniami PiS - jest tyle pieniedzy wypierdzielanych w błoto, że really jest skąd czerpac . Poza tym , odnoszac sie do 500zł na dziecko, to pieniadze te nie wpłyną na konta w Szwajcarii, ale zostaną za nie zakupione produkty, które raz: "napedzą rozwój" (jak mawiaja enkonomiści), a dwa do państwa wrócą juz na wstepie w swej piatej części w postaci Vatu.

A skoro juz sie dorwałem do klawiatury , to jeszcze jedno : asysta honorowa WP - czy  ci żołnierze , to obsługa działa zabrana z linii frontu?, w czym problem , że wszystkie media sie nad tym głowią.

Żołnierze w czasie pokoju maja właśnie tego typu zajęcia, dodatkowych etatów to nie wymaga. Lepiej niech dwie godzinki postoją na bacznośc, niż by się mieli garbic w kantynie.

 

KOMENTARZE

 • Banie Mazurskie
  to siedlisko ukrow sprowadzonych do Polski w ramach Operacji Wisła.
 • @kfakfa 15:15:00
  Ten kolega , to ludność napływowa, jeśli o to chodziło . Bynajmniej nic nie wiem o jego ukraińskich korzeniach, ale rzeczywiście Ukraińców jest tam dużo.
 • @kfakfa 15:15:00
  O! To tym bardziej tłumaczy, ze nie wiedzieli co ze sobą zrobić; na Ziemiach Odzyskanych zapewne jest podobnie.
 • @Autor
  Niech szanowny Autor nie dziwi się swojemu koledze, iż nie znał konkretnej odpowiedzi na takie pytanie. Gdyby był pewny co konkretnie można zrobić by mieć z tego zysk, to pewnie sam założył by firmę i tych właśnie ludzi zatrudnił.

  Wymyślenie i realizacja pomysłu na wytworzenie czegokolwiek i zarobienie na tym nie jest bowiem prostą sprawą - o czym niestety wielu zapomina szczególnie gdy oskarża przedsiębiorców o wyzysk.
 • @Autor
  słyszałem kiedyś taką jedną - Bochniarz jej było - ona doradzała bezrobotnym kobietom na własnym przykładzie: jakby była bezrobotna, to by założyła firmę konsultingową - i już by była robotna. Więc jakby te wszystkie baby i chłopy z PGR-ów pozakładali se firmy konsultingowe to by znów był kraj mlekiem i miodem płynący.

  Słuchałem tej Bochniarz i myślałem sobie o jakimś Bolesławie Chrobrym, alb kimś podobnym - że on to by zaordynował tej Bochniarz palik, powróz solidną lagę (zwaną czasem rympałkiem) i chłopa coby ją do tego palika przytroczył i rympałkiem raz przy razie odprasował. A potem wysłał do szorowania podłóg...

  pomarzyć
 • @Andrzej Tokarski 16:11:37
  Bolesław Wielki zaaplikowałby chazarówie pal sosnowy i tym ta hucpa jajwajska by się skończyła.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31